دکتر فضلی: گروه صنعتی گلرنگ برای دوران پسا تحریم برنامه‌ی جامع دارد

چهارشنبه 27 آبان 1394

دکتر مهدی فضلی مدیر عامل گروه صنعتی گلرنگ در پنجمین کنفرانس ملی مدیریت اجرایی درباره‌ی «چالش‌های هولدینگ‌ها پس از تحریم» گفت: یکی از چالش‌های مهم گروه‌های صنعتی ایرانی در دوران پساتحریم مسئله‌ی قیمت خواهد بود، زیرا شرکت‌های بین‌المللی ممکن است در زمان ورود به بازار،  قیمت محصولات را در ابتدا حتی پایین‌تر از قیمت تمام شده عرضه کنند اما به مرور قیمت‌ها را افزایش دهند.

دکتر فضلی ادامه داد: در زمینه‌ی کیفیت نیز ممکن است آن‌ها ذهنیت مصرف‌کنندگان را به کیفیت خودشان به نحوی سوق دهند که مشتریان وفادار برای خود دست و پا کنند و یا می‌توانند کالاهایی را ارائه کنند که تا به حال نیاز جامعه نبوده و برای خود بازارسازی کنند. مقبولیت برخی برندهای جهانی و برند کشورهای دارای محبوبیت، در بحث ترویجات و تبلیغات از دیگر چالش‌های پیش‌رو است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به فرصت‌های پساتحریم پرداخت و عنوان داشت: فرصت‌های بسیاری پس از دوران تحریم پیش روی ماست که باید از آن‌ها به بهترین نحو استفاده کنیم. از جمله در شرایط پساتحریم امکان تامین و واردات مواد اوليه و ماشین‌آلات به روز، بدون واسطه وجود دارد که همین امر هزینه‌ها را بسیار کاهش می‌دهد. همچنین به دلیل برطرف شدن مشکلات انتقال ارز و همچنین برخورداری از شرایط پرداخت بین المللی شرایط عادلانه‌تری برای رقابت و صادرات فراهم می‌شود. انتقال دانش فنی و تکنولوژی به ایران و حتی امکان صادرات دانش فنی و تکنولوژی در حوزه‌هایی مانند نانو که ایران توان رقابت دارد نیز، از جمله‌ی این فرصت‌هاست.
مدیر عامل گروه صنعتی گلرنگ در ادامه درباره‌ی ویژگی‌های موثری که سبب پایداری در رشد گروه صنعتی گلرنگ شده است، سخن گفت و اظهار داشت: توجه به نقش ارزش‌ها از مهم‌ترین ویژگی‌های گروه صنعتی گلرنگ است، از جمله‌ی این ارزش‌ها ایجاد اشتغال پایا و پویاست به این معنا که گروه صنعتی گلرنگ به طور مداوم در حال اشتغال‌زایی است اما به گونه‌ای که این اشتغال‌زایی خطری برای اشتغال موجود در داخل گروه ایجاد نکند.

دکتر فضلی اضافه کرد: در سال 86 حدود 2000 نفر در گروه صنعتی گلرنگ مشغول به کار بودند و در حال حاضر بیش از 11 هزار همکار در این گروه صنعتی، شاغل هستند که از سال 86 تا انتهای سال 93 رشدی 5 برابری را نشان می دهد.
مدیر عامل گروه صنعتی گلرنگ تصریح کرد: بزرگ‌ترین سرمایه‌ی گروه صنعتی گلرنگ سرمایه‌های انسانی است. از این رو، رشد از درون از استراتژی‌های مهم این گروه است. رشد از درون جریان مستمری ایجاد می‌کند تا همه به نسبت شایستگی‌شان از شرایط بهتری بهره ببرند.
دکتر فضلی ادامه داد: گروه صنعتی گلرنگ در صنایع مختلفی مشغول به فعالیت است از جمله صنعت دارویی، شوینده، آرایشی، سلولزی، غذایی، پخش، تولید مواد اولیه و معدن و انرژی که به تازگی صنعت خودرو نیز به این مجموعه وارد شده است. شرکت‌های دیگری هم در گروه صنعتی گلرنگ حضور دارند که در صنایع دیگری فعالیت می‌کنند.
وی گفت: تا سال 80 تنها در صنعت شوینده فعال بودیم اما هم اکنون در 12 صنعت فعال هستیم.
دکتر فضلی عنوان داشت: گروه صنعتی گلرنگ به توسعه دانش و شرکت‌های دانش بنیان توجهی ویژه دارد. همچنین توجه به شتاب دهنده‌های تکنولوژیک سبب پایداری این گروه صنعتی در گذر از بحران‌ها بوده و هست.
مدیرعامل گروه صنعتی گلرنگ در پایان گفت: چشم انداز گروه صنعتی گلرنگ این است که در سال 1404 بتوانیم در لیست 500 شرکت برتر جهان قرار گیریم و سهم صادراتی ما باتوجه به کیفیت و مقبولیت محصولات به 40 درصد از کل گردش مالی افزایش پیدا کند و بدین ترتیب در شرایط پساتحریم بتوانیم از حق حضور عادلانه در سطح بین المللی بهره‌مند شویم.
گفتنی است در حاشیه این کنفرانس کتاب "دریا شود آن رود ..." که به زندگی و اندیشه‌های استاد حاج محمدکریم فضلی بنیانگذار گروه صنعتی گلرنگ می‌پردازد در میان علاقه‌مندان توزیع گردید.

گفتنی است پنجمین کنفرانس مدیریت اجرایی با رویکرد عملگرایی، 26 و 27 آبان 94 با سخنرانی دکتر عارف عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، دکتر عادل آذر رئیس مرکز آمار ایران، دکتر طهمورث حسنقلی پور رئیس دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، دکتر علی محقر رئیس کنفرانس و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، دکتر مهدی فضلی مدیر عامل گروه صنعتی گلرنگ به عنوان نماینده بخش خصوصی و با حضور جمعی از مدیران اقتصادی، اساتید، دانشجویان، پژوهشگران و علاقه‌مندان در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار شد.
بازدید مدیرعامل گروه صنعتی چهارشنبه 11 اردیبهشت 1398

بازدید مدیرعامل گروه صنعتی ...

مدیر عامل گروه صنعتی گلرنگ و جمعی از مدیران ارشد مجموعه، صبح روز چهارشنبه، ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ از شرکت‌های گلپخش ...

متن خبر
بازدید مدیر عامل گروه چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398

بازدید مدیر عامل گروه ...

دکتر مهدی فضلی مدیر عامل گروه صنعتی گلرنگ به همراه جمعی از مدیران ارشد مجموعه، روز سه شنبه، ۳ اردیبهشت ...

متن خبر
بازدید مدیر عامل گروه چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398

بازدید مدیر عامل گروه ...

دکتر فضلی مدیر عامل گروه صنعتی گلرنگ به همراه جمعی از مدیران ارشد مجموعه، روز دوشنبه، ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ از ...

متن خبر