درباره بنیانگذار

استاد محمد کریم فضلی، بنیانگذار گروه صنعتی گلرنگ و کارآفرين برتر کشور، متولد هفتم اردیبهشت‌ماه ۱۳۱۱ هجری شمسی در شهر سرکان (استان همدان)، نخستين فعاليت اقتصادی خود را در حين تحصيل، نزد پدرشان که از بازرگانان خوش‌نام و اهل فضل منطقه محسوب می‌شدند، آغاز نمود.

 

ایشان در سن ۲۰ سالگی برای جستجوی شرايط مطلوب‌تر و شناخت بيشتر از وضعيت شهرهای مختلف هم‌جوار، به ديگر شهرستان‌های استان همدان سفر می‌کند و در شرايط کاری مختلف تجربه‌های مؤثری به دست می‌آورد. سپس راهی تهران می‌شود تا در محيط بزرگ پايتخت، تجربه‌های بيشتری به دست بياورد. در ابتدای سکونت در تهران، مشکلات از هر سو ايشان را احاطه می‌کند، اما استاد با عزم جزم، مشکلات و موانع اصلی را ظرف مدت ۳ سال برطرف می‌سازد.

پدر ايشان در دوره‌ای به کار صابون‌سازی اشتغال داشته و استاد نيز از همين بابت در نوجوانی تا حدودی با توليد مواد شوينده آشنا می‌شود، بنابراين برای آغاز فعاليت توليدی، به همين زمينه‌ يعنی صنعت شوينده گرايش پيدا می‌کند. ايشان پس از جست‌وجوهای بسيار با افراد و شرکت‌هايی مرتبط می‌شود که در اين حوزه فعاليت دارند.

سپس خود کارگاه کوچکی داير می‌کند و در مرحله اول به ساخت پودر ظرف‌شویی می‌پردازد که اين امر به شکل گسترده‌تر و منسجم‌تر در اوايل دهه ۴۰ صورت می‌پذيرد. مدتی بعد محصول سفيدکننده را هم اضافه می‌کند و همین طور به ترتيب: پودر لباس‌شويی به نام "گلرنگ سوپر"، جرم‌گير، شيشه‌شوی و همچنين نرم‌کننده البسه را نيز در سنوات بعد توليد می‌نمايد و مرتبا کار را توسعه می‌دهد. سپس با بازاريابی مناسب، محصولات خود را به طور گسترده و کلی به بسياری از بيمارستا‌ن‌ها، هتل‌ها و سازمان‌ها عرضه می‌دارد. اين روند ادامه دارد تا اوايل دهه ۵۰ که شرکت پاکشو را تأسيس می‌نمايد و همچنان با تلاش بسيار به توسعه فعاليت‌های توليدی ادامه می‌دهد و هر ساله به تعداد کارگران و کارمندانشان افزوده‌شده و آرمان کارآفرينی ايشان قدم به قدم تحقق بيشتری می‌يابد. بعد از انقلاب در دوران دفاع مقدس و در سخت‌ترين شرايط، استاد فضلی علاوه بر توليد، کار صادرات را نيز آغاز نمود.

در آن زمان به دليل شرايط ويژه دفاع مقدس، تعديل نيرو برای اکثر شرکت‌ها امری اجتناب‌ناپذیر بود. ايشان جهت تأمين منابع ارزی شرکت، تداوم توليد و اشتغال پايدار کارکنان و خصوصاً جلوگيری از تعديل نيرو، دست به کار صادرات زد و توانست ارز مورد نياز را جهت توليد تأمين کند و به اين ترتيب هم از تعديل نيروها جلوگيری نمود و هم به فعاليت‌های کارآفرينانه و اشتغال‌زایی مولد خود ادامه داد.

در ادامه این کوشايی به گسترش و توسعه شرکت پاکشو می‌انجامد اما استاد فضلی آرمان‌های بلندی دارد که این آرمان‌ها تنها با وجود یک شرکت محقق نمی‌شود. در واقع ایشان علاوه بر تولید محصولات و خدمات با کیفیت و بهبود سبک زندگی خانواده‌های ایرانی، اعتقاد دارد باید به بازارهای جهانی ورود کرد.

در دوران دفاع مقدس، تعديل نيرو برای اکثر شرکت‌های کشور امری اجتناب‌ناپذیر بود. ايشان جهت تأمين منابع ارزی شرکت و جلوگيری از تعديل نيرو، دست به کار صادرات زد و توانست ارز مورد نياز را جهت توليد تأمين کند و به اين ترتيب از تعديل نيروها جلوگيری نمود.

 

در نهایت این اندیشه، به تأسيس «گروه صنعتی گلرنگ» منجر می‌شود که استاد فضلی رياست هیئت‌مدیره اين گروه صنعتی را به عهده‌ دارد.

در اين دوره انواع شامپو، مايع دستشويی، خميردندان، دستمال کاغذی و به عبارتی تقريباً بيشتر محصولات بهداشتی و شوينده با برندهای مختلفی چون گلرنگ، اَوه، سافتلن و. . . در سطح گسترده و باکیفیت مطلوب به بازار کشور عرضه می‌شود تا امروز که «گروه صنعتی گلرنگ» يکی از مهم‌ترین گروه (هلدينگ)های توليدی کشور است. اين گروه که شرکت‌های مختلفی چون: پاکشو، گلپخش اول، گلرنگ پخش، پديده شيمی جم، پديده شيمی پايدار، گلبرگ بهاران، ماريناسان، پخش پديده پايدار و. . . را شامل می‌شود به عنوان يکی از پوياترين گروه‌های اقتصادی برآمده از بخش خصوصی و باليده از همت مردمی، اکنون به مثابه الگويی پيشرو و مثال زدنی، خون اميد را در رگ‌های توليد و صنعت ملی جاری ساخته و کارآفرينی را به بهترين شکل خود متبلور می‌سازد.

بنیانگذار گروه صنعتی گلرنگ، استاد محمد کریم فضلی در 17 اردیبهشت ماه سال 1399 در سن 88 سالگی دعوت حق را لبیک گفت و به سرای باقی شتافت.